Premier League Issue: 9η και 10η αγωνιστική

Οι υποχρεώσεις τρέχουν, το νέο αθλητικό πρότζεκτ με το Podcast Μπαλαδόφατσες ξεκίνησε την προηγούμενη εβδομάδα και ως εκ τούτου χρόνος για γράψιμο για την αγωνιστική στην Premier League δεν υπήρχε. Οπότε, σήμερα ήρθε η ώρα να κάνουμε την ανασκόπηση των όσων είδαμε την 9η και την 10η αγωνιστική της Premier League.

9η αγωνιστική

ARSENAL – TOTTENHAM

Η 9η αγωνιστική ξεκίνησε δυναμικά με το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου ανάμεσα σε Arsenal και Tottenham να ανοίγει την αυλαία. Οι “Κανονιέρηδες” ξεκίνησαν δυναμικά όπως σε όλα τους τα παιχνίδια και προηγήθηκαν στο 20′ με δυνατό σουτ του Partey στο παραθυράκι της εστίας του Lloris. Ο αγώνας είχε πολύ ωραίο ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και η Tottenham κατάφερε να κερδίσει πέναλτι με τον Richarlison το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Kane κάνοντας το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η Arsenal μπήκε φορτσάτη και πήρε το προβάδισμα στο 49′ με κοντινό πλασέ του Gabriel Jesus έπειτα από ασυνεννοησία της άμυνας των Spurs. Στο 62′ η Tottenham έμεινε με 10 παίκτες έπειτα από άσχημο μαρκάρισμα του Emerson Royal στον Martinelli για το οποίο τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Arsenal εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό μειονέκτημα της αντιπάλου της και έκανε το 3-1 με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή του Xhaka. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ. Μεγάλη νίκη των “Κανονιέρηδων” στο τοπικό ντέρμπι.

Αργότερα το απόγευμα του Σαββάτου (17.00) είχαμε 5 αναμετρήσεις.

FULHAM – NEWCASTLE

Η Fulham φιλοξένησε την Newcastle. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι απειλητικά και μόλις στο 5′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με το πλασέ του Wilson να καταλήγει στο δοκάρι. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Chalobah έκανε ένα δολοφονικό τάκλιν πάνω στον Longstaff για το οποίο τιμωρήθηκε ορθώς με κόκκινη κάρτα, αφήνοντας παρά πολύ νωρίς την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Στο 11′ ο Wilson βρήκε τον στόχο και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Στο 32′ ο Almiron πάσαρε στο Bruno Guimaraes ο οποίος του επέστρεψε την μπάλα με ψηλή μπαλιά την οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, καθώς με ένα πολύ όμορφο βολέ στην κίνηση σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ κάνοντας το 0-2. Και δεν σταμάτησε εκεί, στο 32′ ο Longstaff με κοντινό πλασέ έκανε το 0-3. Στο δεύτερο ημίχρονο η Newcastle ήταν και πάλι κυρίαρχη και έκανε 4 τα τέρματά της πάλι με τον Παραγουανό άσο Almiron. Το μόνο που κατάφερε η Fulham ήταν να μειώσει στο τελικό 1-4 με κεφαλιά του Reid.

EVERTON – SOUTHAMPTON

Την ίδια ώρα η Everton φιλοξενούνταν από την Southampton. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, παρόλο που υπήρχαν φάσεις και από τις δύο ομάδες. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Southampton να προηγείται πολύ γρήγορα μόλις στο 49′ με σουτ του Aribo. Όμως η χαρά της δεν κράτησε για πολύ, αφού δύο λεπτά αργότερα ο Coady έφερε το ματς στα ίσα, σημειώνοντας το 1-1 με κοντινό πλασέ. Και ο McNeil έφερε το ματς τούμπα στο 54′ με δυνατό αριστερό σουτ. Ολική ανατροπή σε μόλις 5 λεπτά (!!) για τα “Ζαχαρωτά”. Η Southampton προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε, δεχόμενη μια άσχημη εντός έδρας ήττα.

BOURNEMOUTH – BRENTFORD

Bournemouth και Brentford ήρθαν αντιμέτωπες. Σε ένα ματς επιθετικό μονόλογο της Brentford που είχε αρκετές και καλές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το γκολ μένοντας στην λευκή ισοπαλία με την νεοφώτιστη Bournemouth.

LIVERPOOL – BRIGHTON

Στον πιο εντυπωσιακό αγώνα της ημέρας, η Liverpool αντιμετώπισε την Brighton στο Anfield. Οι “Γλάροι” στο ντεμπούτο του νέου τους προπονητή De Cerbi στον πάγκο τους, μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και  προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με ωραίο διαγώνιο σουτ του Trossard. Συνέχισε η Brighton να είναι επιθετική και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Trossard, που βρήκε ξανά δίχτυα με παρόμοιο τρόπο με το πρώτο του γκολ. Στο 33′ η Liverpool μείωσε με πλασέ του Firmino σε κενή εστία κάνοντας το 1-2. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο η Liverpool μπήκε με καλύτερη ψυχολογία και ισοφάρισε σε 2-2 με πολύ όμορφη ενέργεια του Firmino. Κατάφερε να κάνει και την ανατροπή με αυτογκόλ του Webster στο 63′. Η Brighton όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 83′ πάλι ο Trossard ήταν αυτός που με το γκολ του έκανε το 3-3 και έδωσε ένα πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του με δικό του χατ – τρικ.

CRYSTAL PALACE – CHELSEA

Στο Selhust Park η Crystal Palace υποδέχτηκε την Chelsea. Μόλις στο 7ο λεπτό η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με ωραία προβολή του Edouard μετά από σέντρα του Ayew. Οι “Αετοί” κυρίως με τον Eze είχαν αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν, όμως η Chelsea ήταν αυτή που βρήκε το γκολ με ωραία σεντερφορίσια κίνηση του νέου της αποκτήματος, Aubameyang, και ισοφάρισε το σκορ. Στο 90′ ένα δικό της παιδί, ένας πρώην παίκτης της, ο Gallagher, πλήγωσε την Crystal Palace και με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-2 χαρίζοντας μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του στο ντεμπούτο του νέου της προπονητή, Graham Potter.

WEST HAM – WOLVES

Ο αγώνας που έκλεινε το πρόγραμμα του Σαββάτου ήταν μεταξύ της West Ham και των Wolves. Τα “Σφυριά” μπήκαν πιο καλά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο 30′ με ωραίο πλασέ του νέου τους μεταγραφικού αποκτήματος από την Sassuolo, Scamacca. Και στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν παρόμοια, καθώς στο 54′ η West Ham διπλασίασε τα τέρματά της με σουτ του Bowen. Οι Wolves δεν είχαν κάποια απάντηση, όσο κι αν προσπάθησαν, για αυτό και είχαν ένα ακόμα ανεπιτυχές αποτέλεσμα. Μια ήττα που έφερε και την απόλυση του προπονητή τους, Bruno Lage.

MANCHESTER CITY – MANCHESTER UNITED

Το πρόγραμμα της Κυριακής ξεκινούσε με το ντέρμπι της αγωνιστικής, το ντέρμπι του Manchester μεταξύ City και United. Οι “Πολίτες” μπήκαν με σπασμένα τα φρένα και αφού προειδοποίησαν στο 3′ με σουτ του Kevin De Bruyne, σκόραραν στο 7′ με ωραίο πλασέ του Foden έπειτα από γύρισμα στην περιοχή του Bernardo Silva. H Manchester City συνέχισε να σφυροκοπάει την άμυνα της United και στο 34′ έκανε δύο τα τέρματά της με κεφαλιά του Haaland έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Kevin De Bruyne. Τέσσερα λεπτά αργότερα πάλι το ίδιο σκηνικό, De Bruyne σέρβιρε και Haaland σκόραρε κάνοντας το 3-0. Στο 44′ ο Haaland από εκτελεστής έγινε δημιουργός και σέρβιρε στον Foden που έκανε το 4-0. Και όλα αυτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Διαστημική η ομάδα του Pep Guardiola. Στο δεύτερο ημίχρονο η Manchester United προσπάθησε να μπει και αυτή στον αγώνα και σκόραρε στο 56′ με όμορφο σουτ του Antony που έκανε το 4-1. Η City όμως δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και στο 65′ με γκολ του Haaland έκανε το 5-1 με τον Νορβηγό επιθετικό να κάνει ένα ακόμα χατ-τρικ. Δεν ήταν ο μόνος βέβαια που έκανε χατ-τρικ σε αυτό το παιχνίδι, γιατί και ο Foden σκόραρε ξανά, έκανε το 6-1 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο ντέρμπι που η υπερηχητική City το έκανε να μοιάζει εύκολο ματς. Η United βέβαια προσπάθησε να σώσει κάπως την τιμή της και μείωσε σε 6-2 με κοντινή κεφαλιά του Martial, με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 89′ κάνοντας το 6-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

LEEDS – ASTON VILLA

Aργότερα το απόγευμα, η Leeds αντιμετώπισε την Aston Villa. Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ειδικότερα η Aston Villa μετά την αποβολή του Sinisterra όμως το σκορ έμεινε στο 0-0 δίνοντας από ένα πόντο σε κάθε ομάδα.

LEICESTER – NOTTINGHAM FOREST

Το τελευταίο ματς της αγωνιστικής έγινε την Δευτέρα μεταξύ της Leicester και της Nottingham Forest. Ντέρμπι ουραγών θα μπορούσε να το πει κανείς, καθώς και οι δύο ομάδες βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας. Και οι δύο ομάδες λοιπόν είχαν τεράστιο κίνητρο για θετικό αποτέλεσμα. Η γηπεδούχος Leicester στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου έδειχνε μεγάλη θέληση για τη νίκη και έκανε αρκετές ευκαιρίες για γκολ ωστόσο η πιο σημαντική ήρθε από την Nottingham Forest με το πλασέ του Awoniyi που σταμάτησε στο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα αποδόθηκε όμως η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη, επειδή η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο Leicester προηγήθηκε με ωραίο σουτ του Maddison. Και συνέχισε να σκοράρει, αφού έπειτα από δύο λεπτά ο Barnes με ωραίο διαγώνιο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κάνοντας το 2-0. Στο 35′ ήταν ξανά η σειρά του Maddison να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και να δώσει προβάδισμα τριών γκολ στις “Αλεπούδες”. Στο 73′ ο Daka έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στην παράσταση της Leicester στο King Power Stadium με το πολύ όμορφο γκολ με τακουνάκι που πέτυχε κάνοντας το 4-0, που ήταν και το τελικό σκορ. Θρίαμβος για την Leicester που πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα και βύθισε την Nottingham Forest στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Παίκτες που ξεχώρισαν:

Almiron:

Ο Παραγουανός μέσος ήταν εκπληκτικός, έβαλε δύο πολύ όμορφα γκολ και βοήθησε την ομάδα του τα μέγιστα, για να πάρει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Firmino:

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Liverpool βρίσκει ξανά τον παλιό του καλό εαυτό και με δύο δικά του γκολ έσωσε την ομάδα του από μια ακόμα ήττα σοκ.

Trossard:

Ο Βέλγος εξτρέμ ήταν καταπληκτικός, έκανε χατ-τρικ, ήταν σε απίστευτη μέρα και ήταν ο καταλυτικός παράγοντας που η Brighton πήρε θετικό αποτέλεσμα στο Anfield. Μαγική εμφάνιση.

Foden:

Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός είναι σε φοβερή κατάσταση, σκοράρει ακατάπαυστα, έχει δέσει με τον Haaland και με το χατ-τρικ του ήταν ένας από τους κύριους πρωταγωνιστές της εμφατικής νίκης της ομάδας του απέναντι στην Manchester United.

Maddison:

Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός με τα δύο γκολ του έδωσε ανάσα ζωής στην ομάδα του σε ένα ματς που τη χρειαζόταν όσο τίποτε άλλο. Ό,τι πιο ποιοτικό έχει να επιδείξει η Leicester είναι ο Maddison.

MVP της αγωνιστικής: Haaland

Τι να πει κανείς πια για αυτόν τον παίκτη; Άλλο ένα χατ-τρικ , τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας. Ο παίκτης που σπάει τα ρεκόρ το ένα μετά το άλλο, καθώς κατάφερε μόλις σε 8 ματς να κάνει τρία χατ-τρικ. Και δεν έμεινε εκεί. Έβγαλε και δύο ασίστ. Απολύτως ολοκληρωμένη εμφάνιση σε ένα τόσο σημαντικό αγώνα κιόλας. Τα σέβη μου!

Goal της αγωνιστικής: Gallagher

Στην 9η αγωνιστική μπήκαν πάρα πολλά όμορφα γκολ. Το βολέ του Almiron και το απευθείας φάουλ του Maddison είναι μερικά από αυτά, βέβαια το κορυφαίο για μένα ήταν το σουτ του Gallagher που ήταν πέρα από πολύ εντυπωσιακό και κομβικό, γιατί έδωσε στο 90′ τη νίκη στην ομάδα του.

10η αγωνιστική:

Η 10η αγωνιστική ξεκίνησε με 4 αναμετρήσεις.

NEWCASTLE – BRENTFORD

Αρχικά η Newcastle υποδέχτηκε την Brentford. Οι ” Καρακάξες” ξεκίνησαν δυναμικά και στο 22′ προηγήθηκαν στο σκορ. Ο Trippier σέντραρε στον Guimaraes με τον τελευταίο να σκοράρει με μια όμορφη κεφάλια κάνοντας το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Brentford, Raya, έκανε λάθος πάσα την οποία δέχτηκε ο Wilson ο οποίος γύρισε στον Murphy που πλάσαρε υποδειγματικά κάνοντας το 2-0. Στο 52′ η Brentford κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Toney και μείωσε σε 2-1. Όμως οι παίκτες της Newcastle βρίσκονταν σε μεγάλα κέφια και τρία λεπτά αργότερα έκαναν τρία τα τέρματά τους με ωραίο συρτό σουτ του Guimaraes έξω από την περιοχή. Τα λάθη στην άμυνα της Brentford δεν σταματούσαν και ο Almiron εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος γύρισμα του αμυντικού των “Μελισσών” κάνοντας το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Pinnock. Άλλη μια ευρεία νίκη για την Newcastle.

CHELSEA – WOLVES

Στο Stamford Bridge η Chelsea φιλοξένησε τους Wolves. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά δημιουργώντας φάσεις και στις δύο εστίες. Η Chelsea ήταν αυτή που προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του Havertz που εκμεταλλεύτηκε πλήρως την σέντρα του Mount. Οι “Μπλε” στο 53′ βρήκαν και δεύτερο τέρμα με διαγώνιο πλασέ του Pulisic. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο ταλαντούχος Αλβανός επιθετικός Broja με όμορφο σουτ. Μια ακόμα νίκη για την Chelsea.

BOURNEMOUTH – LEICESTER

Στο Vitality Stadium η Bournemouth υποδέχτηκε την Leicester. Οι “Αλεπούδες” ήθελαν να συνεχίσουν τα θετικά αποτελέσματα μετά την μεγάλη νίκη απέναντι στην Nottingham Forest. Και πράγματι με αυτό τον αέρα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, αφού στο 9ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με πολύ καλό τελείωμα του Daka. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Leicester που ήταν πολύ απειλητική. Βέβαια, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά της Bournemouth να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι και να δημιουργήσει απειλές για την εστία της Leicester. Κατάφερε να ισοφαρίσει στο 68′ με πολύ δυνατό σουτ του Billing μέσα από την περιοχή. Και τρία λεπτά αργότερα έκανε την μεγάλη ανατροπή με γκολ του Christie έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Solanke. Μεγάλη νίκη για την Bournemouth που δείχνει να ανακάμπτει.

MANCHESTER CITY – SOUTHAMPTON

Στο Etihad η Manchester City αντιμετώπισε την Southampton. Οι “Πολίτες” κλασικά μπήκαν με σπασμένα τα φρένα χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ στα πρώτα λεπτά. Στο 19′ όμως άνοιξαν το σκορ με φοβερή ατομική ενέργεια του Cancelo. Μια ενέργεια που παραπέμπει σε εξτρέμ και όχι σε μπακ, δείγμα της μεγάλης ποιότητάς του. Στο 32′ η πίεση ψηλά των παικτών της City απέδωσε, έκλεψαν την μπάλα και ο Foden ήταν αυτός που με άψογο σκαφτό σουτ έστειλε πολύ όμορφα την μπάλα στα δίχτυα της Southampton κάνοντας το 2-0. Στο 49′ ήταν η σειρά του Mahrez να χριστεί σκόρερ και με ωραίο γυριστό σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Haaland βέβαια δεν μπορούσε να μην βρίσκεται στον πίνακα των σκόρερ και στο 65′ σκόραρε κάνοντας το 4-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Σαρωτική Manchester City.

BRIGHTON – TOTTENHAM

Στο τελευταίο ματς της ημέρας, Brighton και Tottenham ήρθαν αντιμέτωπες. Οι Spurs ξεκίνησαν πολύ επιθετικά το παιχνίδι δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για γκολ. Μια από αυτές στο 22′ έγινε και γκολ με κεφαλιά του Harry Kane που έκανε το 0-1. Στη συνέχεια, η Brighton έβγαλε αντίδραση, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει όμως δεν τα κατάφερε με το 0-1 να είναι το τελικό σκορ.

CRYSTAL PALACE – LEEDS

Η δράση την Κυριακή ξεκίνησε στο Selhust Park (16.00), όπου η Crystal Palace φιλοξένησε την Leeds. Τα “Παγώνια” μπήκαν με περισσότερη όρεξη στο παιχνίδι και στο 9′ προηγήθηκαν στο σκορ. Ο Aaronson πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σούταρε, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Struijk την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Στο 24′ ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων που με κεφαλιά του Edouard ισοφάρισαν το παιχνίδι κάνοντας το 1-1. Και η Crystal Palace δεν έμεινε εκεί, ήθελε την ανατροπή, κάτι που έδειχνε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο δημιουργώντας παρά πολλές και καλές ευκαιρίες στην εστία της Leeds. Η λύση δόθηκε από τον Eze που με μια πολύ όμορφη ενέργεια σκόραρε, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και υπέγραψε μια μεγάλη ανατροπή.

WEST HAM – FULHAM

Την ίδια ώρα, West Ham και Fulham διασταύρωναν τα ξίφη τους στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου. Η φιλοξενούμενη Fulham ξεκίνησε με γκολ το παιχνίδι, καθώς στο 6′ ο Andreas Pereira με ένα πολύ δυνατό διαγώνιο αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας της West Ham κάνοντας το 0-1 και βάζοντας δύσκολα νωρίς στους γηπεδούχους. Η West Ham έψαχνε την ισοφάριση, έπεφτε όμως πάνω σε ένα καταπληκτικό Leno που απομάκρυνε κάθε είδους απειλή. Στο 28′ η West Ham κατάφερε να κερδίσει πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Bowen ισοφαρίζοντας σε 1-1. Και δεν αρκέστηκε σε αυτό, αφού έφερε τούμπα το ματς στο 65′ με πανέμορφη λόμπα του Scamacca. Γκολ κλάσης για τον Ιταλό επιθετικό. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Antonio ο οποίος, αφότου έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια και τελική που απόκρουσε ο Leno, εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία του με τον Ream και πλάσαρε σε κενή εστία. Μεγάλη νίκη για την Γουέστ Χαμ που πρώτη φορά στη σεζόν πραγματοποιεί δύο συνεχόμενες νίκες και φαίνεται να βρίσκει τα πατήματά της.

ARSENAL – LIVERPOOL

Στις 18.30 είχαμε το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ Arsenal και Liverpool. Οι ” Κανονιέρηδες” έβαλαν γκολ από τα αποδυτήρια, επειδή μόλις στο πρώτο λεπτό σκόραραν με τον Martinelli κάνοντας το 1-0. Στο 15′ ο Gabriel απομάκρυνε με το χέρι την σέντρα του Jota όμως δεν σφυρίχτηκε παράβαση πέναλτι. Η Liverpool έγινε απειλητική, έχοντας κάποιες καλές στιγμές και στο 34′ ισοφάρισε με γκολ του Nunez με ωραία προβολή. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η ψυχρολουσία για την Liverpool, καθώς ο Saka έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 δευτερόλεπτα πριν λήξει το ημίχρονο. Η Liverpool όμως δεν τα παράτησε και στο 52′ με πολύ καλό αριστερό διαγώνιο σουτ του Firmino έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2. Ιδιαίτερα φορμαρισμένος ο Βραζιλιάνος επιθετικός στα τελευταία παιχνίδια. Η Arsenal όμως φέτος έχει άστρο και στο 73′ κέρδισε πέναλτι έπειτα από εξαιρετικά αμφισβητούμενο μαρκάρισμα του Thiago στον Jesus το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Saka δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του και διατηρώντας την στην κορυφή της βαθμολογίας.

EVERTON – MANCHESTER UNITED

Το βράδυ της Κυριακής στο βροχερό Merseyside η Everton αντιμετώπισε την Manchester United. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορμητικά στο παιχνίδι σκοράροντας μόλις στο 5ο λεπτό με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ του Iwobi. Δέκα λεπτά αργότερα ο συνήθης ύποπτος στα τελευταία παιχνίδια, Antony, σκόραρε φέρνοντας το ματς στα ίσα. Η Manchester United ήθελε την νίκη και το έδειχνε στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας πάρα πολλές ευκαιρίες. Στο 44′ ο Cristiano Ronaldo επανήλθε στα γκολ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του κάνοντας με ωραίο σουτ το 1-2. Ένα γκολ ψυχολογίας για τον Πορτογάλο σταρ που ήταν παράλληλα και το 700ο της καριέρας του σε συλλογικό επίπεδο.

NOTTINGHAM FOREST – ASTON VILLA

Η αυλαία της 10ης αγωνιστικής έπεσε στο City Ground όπου η Nottingham Forest αντιμετώπισε την Aston Villa. Οι “Κόκκινοι” προηγήθηκαν στο 15′ με κεφαλιά του Dennis μετά από εκτέλεση φάουλ του Gibbs-White. Η Aston Villa δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και έξι λεπτά αργότερα ισοφάρισε με ένα πολύ ωραίο δυνατό σουτ του Ashley Young. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βάλουν ένα γκολ που θα τους έδινε τη νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Mason Mount:

Ο Άγγλος μέσος με τον Graham Potter στον πάγκο ξαναβρίσκει τον καλό του εαυτό και με δύο ασίστ πρόσφερε πολλά στη νίκη της ομάδας του.

Bruno Guimaraes:

Ο Βραζιλιάνος μέσος είναι από τους πιο ποιοτικούς παίκτες της Newcastle και το αποδεικνύει, σκοράροντας δύο γκολ στην εύκολη νίκη της ομάδας του.

Joao Cancelo:

Ο Πορτογάλος μπακ ήταν καταπληκτικός, όργωνε όλη την πλευρά απέναντι στην Southampton προσφέροντας υπηρεσίες εξτρέμ και με το γκολ και την ασίστ του πρόσφερε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Cristiano Ronaldo:

Ο Πορτογάλος επιθετικός ξαναβρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και ελπίζουμε αυτό το γκολ να είναι ψυχολογική ώθηση για τον ίδιο.

Martinelli:

Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ διανύει μια πολύ καλή χρονιά με τα χρώματα της Arsenal και στo ντέρμπι με την Liverpool ήταν πολύ σημαντικός για την ομάδα του συνεισφέροντας 1 γκολ και 1 ασίστ.

MVP της αγωνιστικής: Saka

Ο Άγγλος εξτρέμ ήταν καταπληκτικός στη νίκη της Arsenal επί της Liverpool, διανύει μια χρονιά που εκφράζει σε μεγάλο βαθμό το ταλέντο του, φαίνεται πιο ώριμος και με τα δύο γκολ που πέτυχε στον κομβικό αυτό αγώνα δίκαια είναι ο πολυτιμότερος παίκτης της αγωνιστικής.

Goal της αγωνιστικής: Iwobi

Δεν μπήκαν πολλά εντυπωσιακά γκολ αυτή την αγωνιστική. Το πιο όμορφο ήταν το πλασέ του Iwobi στον αγώνα της Everton με την Manchester United.